Pravdepodobne sa vám to už niekedy stalo. Pozreli ste do svojej peňaženky, prípadne na zostatok osobného účtu na konci mesiaca a s prekvapením zistili, že sú podstatne “ľahšie”, ale neviete si spomenúť kde, kedy a na čo konkrétne ste minuli svoje peniaze?! Alebo si položme jednoduchú otázku. Vedeli by ste si spomenúť na ceny nákupov oblečenia, spotrebičov, potravín a ďalších vecí, ktoré ste si kúpili pred dvoma mesiacmi prípadne neskôr?

Aby ste sa vyhli podobným situáciám a získali kontrolu nad vašimi príjmami a hlavne výdajmi, prichádza na pomoc aplikácia MyCashFlow! Aplikácia je zameraná na riadenie domáceho, prípadne osobného rozpočtu. Dokáže zaznamenávať (aj automaticky) a následne prehľadným spôsobom zobrazovať priebeh vašich finančných operácií za zvolené obdobie. Dokonca vás upozorní pri nadmerných mesačných výdavkoch, pri prekročení limitov v rámci štyroch hlavných kategórií alebo pri nesplnením mesačného cieľu sporenia!

Základné užívateľské nastavenia:

Pri prvom spustení aplikácie sa zobrazí krátky sprievodca, ktorý vás prevedie úvodnými a veľmi dôležitými nastaveniami. Ako prvý sa zobrazí vstupný formulár s vašimi základnými užívateľskými nastaveniami. Sem uvediete informácie, ako sú vaše meno, deň pripísania mzdy, váš hrubý mesačný príjem, cieľ mesačných úspor, vaše pravidelné mesačné výdavky do príslušných polí, prípadne nárok na daňový bonus na dieťa, či uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane. Na základe týchto údajov sa budú automaticky pripisovať (v deň pripísania mzdy)  mesačné výdaje do aktuálneho mesiaca spolu s predpokladaným čistým mesačným príjmom, odvodeným z hrubého mesačného príjmu (výpočet odvodov).

Následne vás aplikácia sama presunie na tabuľku nepravidelných mesačných výdavkov do zošitu Január. Tu v rámci jednotlivých kategórií uvediete vaše predpokladané mesačné výdavky, ktoré si budete môcť na konci mesiaca porovnať so skutočnými. Snáď vás ten rozdiel až tak neprekvapí. Názvy kategórií nepravidelných výdavkov si môžete dodatočne upraviť podľa vlastnej potreby, čo platí aj o výške samotných predpokladaných výdavkoch, tak aby sa predpoklad čo najviac približoval skutočnosti. Potom už stačí prejsť na aktuálny mesiac, kde môžete začať zadávať vaše príjmy a nepravidelné výdaje. Pre lepšiu orientáciu sú v aplikácii okná s nápovedou, alebo komentáre, ktoré sa zobrazia až keď sa na danú bunku presuniete myšou. Okrem prvého spustenia aplikácie, sa otvoria iba dva zošity pre aktuálny mesiac spolu s ročným a podrobným ročným prehľadom (viď. nižšie). V prípade verzie Premium aj zošity venované sporeniu a investíciám, hypotéke a kontaktom s predpoveďou počasia. Pre zobrazenie starších mesiacov prípadne všetkých, použite ovládacie prvky popísané nižšie.

Ovládacie prvky aplikácie:

Ďalšiu rozširujúcu funkcionalitu ponúkajú ovládacie prvky. Ich stlačením sa rýchlo a automaticky vykonajú určité operácie. Podľa funkcie sú rozdelené do jednotlivých riadkov:

  • Práca s tabuľkou vašich každodenných výdavkov → Pridanie riadku do tabuľky / Odstránenie prázdneho riadku
  • Práca zo zošitmi, zobrazovanie mesiacov → Predošlé mesiace / Skrytie neaktuálnych mesiacov / Zobrazenie všetkých mesiacov
  • Práca s kontaktmi, pripomienkami, vkladanie info a sledovanie záruky produktov → Nový kontakt / Nová pripomienka / Nový produkt
  • Práca s nastaveniami, priblíženie všetkých zošitov, zmena názvov kategórií  → Užívateľské nastavenia / Zoom / Zmena názvov kategórií
  • Rýchle vloženie výdavkov (pre často sa opakujúce) + rýchle vloženie komentáru (pre ešte lepší popis

Mesačný prehľad:

Pre každý mesiac sú k dispozícii dva samostatné zošity, prvý z nich je celkový grafický prehľad a druhý podrobný prehľad, slúži na zadávanie vašich pravidelných či nepravidelných príjmov/výdajov.

Nepravidelné výdavky sa vkladajú do prehľadnej tabuľky, kde si vyberáte zo zadefinovaných kategórií, ktorých názvy ako už bolo povedané je možné zmeniť a to isté platí aj pre názvy pravidelných výdavkov (Nájomné; Energie / plyn; Mobil, Tv, Internet; Hypotéka / Úver).

Ročný prehľad:

Rovnako ako pri mesačnom prehľade, aj ročný je rozdelený do dvoch zošitov. Celkový ročný prehľad umožňuje prechádzať medzi údajmi za jednotlivé mesiace na spoločnom mieste.

Podrobný obsahuje okrem všetkých mesačných súčtov príjmov/výdavkov aj základné užívateľské údaje (meno, deň pripísania príjmu, hrubý mesačný príjem, cieľ sporenia) a výpočet čistej mzdy. Vo zvolený deň pripísania príjmu sa zároveň spustia automatické operácie, ako napr. zaúčtovanie pravidelných výdavkov, vloženie predpokladaných príjmov a výdavkov, kontrola cieľu sporenia atď. Všetky doposiaľ spomenuté vlastnosti nájdete vo verzii Standard.

Verzia Premium:

Premium verzia ide ešte viac do “hĺbky” a snaží sa pokryť všetky oblasti osobných financií. Obsahuje viaceré užitočné funkcie ako je monitorovanie vývoja fondov v II dôchodkovom piliery, priebeh stavebného sporenia, terminovaného vkladu či dokonca hypotekárneho úveru (možnosť kombinovať štandardnú + hypo. pre mladých), kurzový lístok, sledovanie záručnej doby produktov (upozorní vás mesiac pred uplynutím záruky), adresár kontaktov (upozornenie na meniny a narodeniny) a vytváranie vlastných pripomienok. Navyše vývoj aplikácie neustále pokračuje, takže aj po jej zakúpení budete stále informovaný o čerstvých novinkách a aktuálna verzia vám bude automaticky a zdarma doručená na váš email, ktorý ste zadali pri prvej platbe. Čiže žiadne ďalšie poplatky za nové aktualizácie. Preto radi uvítame aj vaše nápady na doplnenie aplikácie aby bola čo naj-komplexnejšia!

Dôchodkové sporenie (II. pilier):

Zaznamenávanie vývoja vybraných fondov v II. dôchodkovom piliery na týždennej báze. Aplikácia stiahne údaje všetkých dostupných fondov, ale historické údaje sa ukladajú pre ľubovolné štyri fondy, ktoré si sami vyberiete.

Stavebné sporenie:

Príklad stavebného sporenia, s minimálnym mesačným vkladom, ktorý vám zabezpečí nárok na ročnú štátnu prémiu. Znázorňuje priebeh 6 ročného sporenia, za predpokladu zachovania súčastných podmienok (výška št. prémie, poplatkov a daňových sadzieb).

Hypotéka / úver:

Sledovať prípadne len vzájomne porovnať dve hypotéky nikdy nebolo také jednoduché. Stačí zadať vaše základné vstupné údaje (výška úveru, úroková sadzba, doba splácania) a okamžite budete vidieť všetky potrebné informácie ako je výška mesačnej splátky istiny a úroku, počet splátok, celkový úrok a celkové finančné prostriedky vyplatené banke . Vhodné aj pri kombinácii klasickej hypotéky a hypotéky pre mladých (viď príklad nižšie).

Záverečné zhrnutie:

Tak ako je vedenie účtovných záznamov prospešné pre podnikateľov či súkromné firmy, ktoré vďaka týmto informáciám dokážu plánovať svoje budúce investície a obchodné stratégie, tak rovnako aj vám poslúžia na získanie celkovej predstavy o vašom cashflow. Používanie osobného alebo rodinného rozpočtu, vám zaručene prinesie väčšiu stabilitu pri zvládaní finančného zaťaženia a uľahčí vaše rozhodovanie v rôznych životných situáciách!
Prečo a ako začať používať MyCashFlow ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *